Použití látkových vložek

Nyní už víme, jaké druhy látkových vložek existují, jaké materiály se nejčastěji používají pro výrobu a jaké značky se na českém trhu vyskytují. Důležité je však také zmínit, jak se o vložky starat, kde je skladovat a kolik je jich vlastně potřeba.

Kolik vložek do začátku?

Asi už není třeba zmiňovat, že každá žena má jinak silnou menstruaci. Další věc je, že síla menstruace se může v průběhu měnit. Proto stejně tak, jako se u různých žen liší počet použitých jednorázových vložek, bude každá žena také potřebovat jiný počet vložek pratelných. Také záleží na tom, jak často jste vložky ochotná prát. Zvládnete-li to hned po použití, nic Vám nebrání použít jednu vložku v rámci jednoho cyklu vícekrát.

Průměrné se však dá říct, že by mělo stačit 1 – 5 kusů vložek denně. Každopádně je dobré mít vždy po ruce více druhů a v danou chvíli vybírat dle síly menstruace. Ženám se slabou menstruací může klidně stačit jedna denní vložka po celou noc, jiné ženy musí vybírat ze savějších vložek a měnit častěji.

Kolik stojí látkové vložky

Počáteční investice je samozřejmě vyšší, než kolik byste dala za jednorázové vložky spotřebované za jeden cyklus. Životnost vložek je však dlouhá a průměrně vydrží několik let – záleží na délce a síle menstruace. V závislosti na značce cena nejmenších, intimních propustných, vložek obvykle nebývá vyšší než 100 korun. Denní vložku seženete okolo 150 a noční do 250 korun.  Samozřejmě lze koupit i “luxusnější” kousky, které nabízejí spíše zahraniční firmy a ty se mohou pohybovat od 400 Kč za kus.

Údržba

Manipulace s látkovou vložkou je velmi snadná a víceméně srovnatelná s vložkou jednorázovou. Látkovky měňte tak často, jak jste zvyklá. Před prvním použitím je vložku určitě nutné vyprat.

Použité vložky je možné skladovat dvojím způsobem – namokro a nasucho. Nejvhodnější je vložku hned po použití namočit do studené vody a předeprat mýdlem na praní, např. žlučovým mýdlem. Takto předpřipravenou vložku pak můžete uložit do kýble se studenou vodou, kterou je však potřeba každý den měnit. Po skončení menstruace stačí vložky vyprat v pračce buď samostatně, nebo s běžným prádlem.

Jestli se vložku raději rozhodnete skladovat nasucho, stačí ji předeprat těsně před vhozením do pračky. Každopádně nenechávejte použité vložky nevyprané déle než tři dny. V obou případech by mělo stačit vložky vyprat při 40 °C, spíše ale doporučujeme teplotu 60°. Vyšší teplota už by mohla zatěžovat materiál a zbytečně tak urychlit opotřebení. Slipovky používané mimo dobu menstruace můžete prát stejně jako spodní prádlo.

Před vypráním je ještě možné vložky vydesinfikovat, a to v roztoku octu, peroxidu, nebo v čajovníkové lázni.

Čisté i použité vložky můžete skladovat v praktické nepromokavé taštičce značky Meracus.

Meracus taštička na skladování látkových vložek