Jednorázové vložky

V dnešní době mají ženy na výběr mnoho alternativ menstruační hygieny. U většiny zatím vedou jednorázové pomůcky, a to hlavně díky pohodlnosti uživatelek – vložky je možné koupit prakticky kdekoliv a s jejich nošením není kromě výměny a zahození spojena žádná další práce. Zde ale jejich výhody končí…

Konvenční jednorázové pomůcky

Průměrná životnost jednorázové vložky bývá 6 hodin. Při předpokladu, že žena menstruuje 5 dní, spotřebuje za jeden cyklus alespoň 20 kusů jednorázových vložek. Toto číslo nepůsobí nijak závratně, za celé reprodukční období se však cifra může vyšplhat až na 15 000 – 20 000 použitých pomůcek. Zvážíme-li fakt, že se tento druh rozkládá déle než 200 let, působí tato čísla opravdu hrozivě.

Jednorázové pomůcky ale nejsou nebezpečné pouze z ekologického hlediska. Jejich nošení může totiž přímo ohrožovat i naše zdraví. Přesné složení konvenčních vložek není veřejnosti známo, výrobcům se totiž podařilo vydobýt právo složení neuvádět.  Zahraniční zpravodajský zdroj Nowthis napsal, že nové studie o jednorázových pomůckách ukázaly, že 85 % z nich bylo pozitivně testováno na glyfosát (herbicid, který je účinnou látkou například v postřiku konvenčně pěstované bavlny, a jak již bylo prokázáno, způsobuje mnohá onemocnění).

Klasické vložky jsou vyráběné z buničiny, která je bělena chlorem. Ironické je, že použití bělidel má pouze estetický význam a zdraví je v tomto případě odloženo na druhé místo. Uvnitř vložek je speciální směs absorpčních gelů, díky níž vložka udrží větší množství krve. Stejné gely pak způsobují nepříjemný zápach, který mnoho uživatelek přikládá menstruační krvi. Většina výrobců „moderních“ vložek se pak tento pach snaží přehlušit umělou parfemací.

Tato fakta bohužel zůstávají většinou uživatelek nepoznaná. V online dotazníku Survey tool Zoomerang z roku 2009 69 % žen dokonce uvedlo, že se domnívají, že jsou konvenční vložky vyráběny výhradně z bavlny. I když pomineme veškeré přidané látky, spodní vrstvu tvoří nepropustná fólie opatřena lepicím proužkem. Ta je původcem nepříjemného zapařování, které mnoha uživatelkám přináší značný diskomfort a mnohdy i zdravotní obtíže.

Jednorázové vložky z biobavlny

Šetrnější variantou jednorázových menstruačních pomůcek jsou jednorázové vložky z biobavlny. Základem úspěchu už je samotný výběr plodiny a vhodný způsob pěstování. Při pěstování se nepoužívají chemické látky a postřiky, které by ničili půdu. Tedy žádná syntetická hnojiva, pesticidy ani chlor. Také při zpracovávání se používají výhradně přirozeně rozložitelné alternativy.

Výzkum: Nedávné klinické studie, na kterých se podíleli gynekologové a jejich pacientky, ukázaly, že používání dámských hygienických potřeb z čisté bio bavlny po dobu tří měsíců odstranilo problémy s podrážděním pokožky u více než 90 % žen. *

Biobavlna bývá u většiny vložek použita nejen v kontaktní vrstvě, ale také uvnitř jádra, což vyhovuje ženám, které se konvenční bavlně záměrně vyhýbají. Místo neprodyšné folie je jako spodní nepropustná vrstva využit kukuřičný škrob. Vložka je tedy naprosto rozložitelná a není vůbec problém ji po použití přidat na kompost. Tyto pomůcky jsou samozřejmě bez pafremace a dalších látek, které by mohly dráždit pokožku.

Používáním pomůcek z biobavlny pomáháte svému zdraví, protože:

  • nejsou dráždivé a alergenní, tj. nezpůsobují svrbění intimních partií,
  • neobsahují dioxiny, ftaláty ani jiné toxické chemikálie, nepřispívají tak ke vzniku endometriózy, rakovině ani jiným nemocem,
  • jsou plně kompostovatelné, předcházíte tedy vzniku nežádoucího odpadu

Značky vložek z biobavlny

Natracare

Firma Natracare nabízí celou řadu ženských jednorázových vložek. Vybírat můžete od intimek, přes různá provedení denních vložek, až po silné a dlouhé vložky noční. Tuto rodinnou britskou firmu založila již v 80. letech Susie Hewson, které nebylo lhostejné znečišťování životního prostředí a množství chemikálií v drogistickém průmyslu.

Výběr z nabídky britské firmy Natracare

Certifikace Vegan Approved dokládá, že žádný Natracare produkt neobsahuje žádné složky získané ze zvířat a nebyly provedeny absolutně žádné zkoušky na zvířatech – na přísadách, během procesu, ani na hotovém výrobku. Značka Natracare je oceněna i dalšími certifikáty, dokládajícími její šetrnost a nezávadnost vůči životnímu prostředí, např. GOTS, LOHAS a Nordic Ecolabel.

Organyc

Různé typy menstruačních vložek můžete vybírat také z nabídky italské firmy Organyc. Organyc pěstuje bavlnu pro své produkty dle přísných pravidel ekologického a fair trade zemědělství, což také dokládají získané certifikáty, např. GOTS, ICEA a certifikace SA 8000.

Produkty značky Organyc

Pro firmu Organyc je ekologická produkce opravdu důležitá, to ostatně shrnuje slogan, který mají uvedený na svém webu: „Ekologická produkce snižuje zdravotní rizika, ekologické zemědělství produkuje zdravé rostliny a také zdravou půdu pro zdravé lidi. Půda je totiž začátkem a základem potravního řetězce. Proto ekologičtí zemědělci pracují v harmonii s přírodou.

Lunay

Lunay byla založena proto, aby ženy mohly díky používání nezávadných pomůcek více pociťovat vděčnost k sobě, k ostatním i k životu obecně. Představitelé firmy také poukazují na výzkumy, které dokládají, že časté výskyty intimních problémů mohou způsobovat konvenční menstruační pomůcky.

Jednorázové vložky a tampony od značky Lunay

Můžete vybírat z nabídky 4 různých druhů jednorázových vložek, včetně speciálního kousku, kterým jsou Retro vložky. Ty se určitě budou hodit ženám po porodu, nebo těm, které chtějí zavzpomínat na doby „vaty v síťce“.

Gentle Day

Jako poslední přichází na řadu „specialitka“ v podobě aniontových vložek z biobavlny. Firma z Litvy dokázala propojit dvě úžasné inovace v oblasti menstruační hygieny. Kromě certifikované biobavlny obsahují také aniontovou vrstvu z polodrahokamu turmalínu. Ten na naše tělo působí blahodárně tím, že dokážou ničit různé viry, eliminovat bakterie a odstraňovat zápach. Neopomenutelným plusem je také mimořádná savost, kterou jistě ocení každá žena.

Vložky Gentle Day s turmalínovým jádrem

Vložky Gentle Day jsou opět vyráběny v několika typech, které můžete volit podle momentální potřeby. Bezpochyby se hodí na každodenní nošení, velmi je však ocení ženy, které trpí mykózami nebo záněty močových cest. Lepší pocit navodí při inkontinenci, problémech s hemeroidy, nebo po gynekologických zákrocích.

 

* Prof. G. Bonomo. Analýza používání hypoalergenních absorbentů a jejich vztahu k podráždění ženských pohlavních orgánů.Nemocnice Buon Consiglio di Napoli, Itálie.